Stan epidemii - co to oznacza?
publikacja: 2020-03-23, sekcja: prawo medyczneRozporządzeniem Ministra Zdrowia w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Wobec powyższego odwołane zostało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Ogłoszenie stanu epidemii, skutkuje wprowadzeniem większych ograniczeń, w porównaniu do tych, które zostały usankcjonowane rozporządzeniem ogłaszającym stan zagrożenia epidemicznego.
Stan epidemii a stan zagrożenia epidemicznego
Zagrożenie epidemiczne to zaistnienie na danym obszarze warunków lub przesłanek wskazujących na ryzyko wystąpienia epidemii. Stan zagrożenia epidemicznego oznacza więc sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych.
Pod pojęciem stan epidemii należy rozumieć sytuację prawą wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.
Czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się a stan epidemii
W związku z ograniczeniem ruchu granicznego na przejściach granicznych oraz lotniczych i morskich przejściach granicznych, w dalszym ciągu utrzymany jest zakaz wykonywania lądowania w portach lotniczych Rzeczypospolitej Polskiej międzynarodowych lotów przewożących pasażerów(z nielicznymi wyjątkami).
W rozporządzeniu wprowadzającym stan epidemii utrzymano zakaz przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z rozporządzeniem osoba przekraczająca granicę państwową (np. samochodem), w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, oraz numer telefonu do kontaktu z tą osobą, a nadto, odbyć po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, trwającą 14 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
Obowiązku, w zakresie przekazania w/w informacji oraz odbycia kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych:
- w Rzeczypospolitej Polskiej lub państwie sąsiadującym przez osobę wykonującą czynności zawodowe w tych państwach;
- przez załogę statku w rozumieniu przepisów o bezpieczeństwie morskim lub załogę statku powietrznego ;
- przez kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego w rozumieniu przepisów o transporcie drogowym;
- przez kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego w rozumieniu przepisów o transporcie drogowym powracających z zagranicy innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy:
- w celu odbioru odpoczynku,
- po odebraniu za granicą odpoczynku.
Państwowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu, w których ma być obowiązkowa kwarantanna, lub inny upoważniony przez Głównego Inspektora Sanitarnego państwowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach decyduje o skróceniu lub zwolnieniu z obowiązku jej odbycia.
Należy zauważyć, że osoba odbywająca obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy, ma obowiązek poinformować pracodawcę o jej odbywaniu. Informację tę przekazuje się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.
Inne ograniczenia a stan epidemii
W związku z wprowadzeniem stanu epidemii wprowadzono również:
- ograniczenie i zakaz obrotu oraz używania określonych przedmiotów, m.in. zakaz wywozu lub zbywania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej respiratorów oraz kardiomonitorów;
- ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy np. restauracji, barów, uzdrowisk, kasyn, kin, klubów, basenów, siłowni, w tym także ustanowiono czasowe ograniczenia w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ;
- zakaz zgromadzeń, jednakże zakazu nie stosuje się w przypadku gdy liczba uczestników zgromadzenia wynosi nie więcej niż 50 osób, wliczając w to organizatora i osoby działające w jego imieniu
- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali i terenów przewidzianych planami przeciwepidemicznymi
Stan epidemii a edukacja
Wobec ogłoszenia stanu epidemii w dalszym ciągu, tj. do dnia 10 kwietnia 2020 r. utrzymano ograniczenie funkcjonowania publicznych i niepublicznych jednostek systemu oświaty w tym m.in. szkół i przedszkoli. Zajęcia od 25 marca 2020 r. mają być obowiązkowo realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Delegowanie personelu medycznego a stan epidemii
Wprowadzenie stanu epidemii uprawnia do wydania decyzji w sprawie skierowania określonych osób do pracy przy zwalczaniu epidemii. Skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.
Rozwinięcie przedmiotowego zagadnienia nastąpi w odrębnym artykule.
-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo medyczne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.