Nabycie spadku po ogłoszeniu upadłości
publikacja: 2020-03-19, sekcja: spadki i dziedziczenieOgłoszenie upadłości wobec osoby fizycznej, rodzi dla niej istotne skutki w sferze jej majątku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy prawo upadłościowe, co do zasady, majątek upadłego z chwilą ogłoszenia upadłości wchodzi w skład masy upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli. Dla przykładu można podać, że jeżeli w skład majątku upadłego wchodzi nieruchomość, to z chwilą ogłoszenia upadłości dłużnika, nieruchomość ta wchodzi w skład masy upadłości. Syndyk dokona likwidacji nieruchomości poprzez sprzedaż, a środki uzyskane ze sprzedaży podzielone zostaną między wierzycieli.
Ponadto, w skład masy upadłości wchodzi nie tylko majątek upadłego należący do niego w chwili ogłoszenia upadłości, ale również nabyty w toku postępowania upadłościowego. Nabytym majątkiem po ogłoszeniu upadłości może być spadek. Ma to istotne znaczenie z punktu widzenia upadłego, bowiem w toku postępowania upadłościowego, może dojść do sytuacji, w której zostanie powołany do spadku na podstawie ustawy lub testamentu.
Zgodnie z przepisami jeżeli do spadku otwartego po dniu ogłoszenia upadłości powołany zostaje upadły, spadek wchodzi do masy upadłości. Syndyk nie składa oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Tak sama zasada znajduje zastosowanie, jeżeli otwarcie spadku nastąpiło przed ogłoszeniem upadłości, a do chwili jej ogłoszenia nie upłynął jeszcze termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku i powołany spadkobierca oświadczenia takiego nie złożył. W takich przypadkach zarówno upadły jak i syndyk nie składają żadnych oświadczeń co do spadku, a skutek nabycia spadku następuje z mocy prawa. Co do zasady, nie ma więc możliwość odrzucenia spadku, nawet jeżeli w skład spadku wchodzą długi. Jednakże, jeżeli w skład spadku wchodzą długi albo nabyty spadek jest trudno zbywalny istnieje możliwość wyłączenia spadku z masy upadłości. Ustawodawca przewidział bowiem kilka przypadków umożliwiających wyłączenie spadku z masy upadłości. Wyłączenie spadku z masy upadłości następuje poprzez wydanie przez sędziego-komisarza postanowienia. Dopiero wydanie postanowienia o wyłączeniu spadku z masy upadłości, skutkować będzie możliwością odrzucenia spadku przez spadkobiercę tj. upadłego.
Jeżeli jednak, spadek nie zostanie wyłączony i wejdzie do masy upadłości, a w skład nabytego spadku wchodzi np. nieruchomość lub udział w prawie własności nieruchomości syndyk może np. dokonać likwidacji tego majątku poprzez sprzedaż, a środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przekazane na zaspokojenie wierzycieli upadłego.
-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji spadki i dziedziczenie oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.