Odpowiedzialność karna i cywilna za zniesławienie

publikacja: 2016-02-19, sekcja: prawo karne

 

Zniesławienie jest to przestępstwo polegające na pomówienie jakieś osoby bądź podmiotu o działanie, mogące poniżyć go w opinii publicznej lub mające spowodować utratę zaufania, które jest szczególnie potrzebne dla danego zawodu, stanowiska czy też wykonywalnej działalności.  Zniesławienie jest więc uszczerbkiem na czci podmiotu, który jest pokrzywdzony pomówieniem w ten sposób, że poniża się go w opinii publicznej,  a nawet naraża na utratę zaufania powodującego podważenie jego kompetencji. Obowiązujące przepisy mają na celu ochronę szacunku, a także dobrego mienia podmiotu pokrzywdzonego, przede wszystkim przed narażeniem go na negatywne  wyobrażenia o nim ze strony osób trzecich.

Forma przypisywania, posądzania lub oskarżania innej osoby o określone postępowanie, które zawiera negatywną oceną może być rożna, zarówno ustana jak i pisemna w postaci listu, artykuły czy książki.

Przykładem pomówienia mogą być oskarżenia o kontakty ze światem przestępczym,  zachowania niezgodne z przyjętymi obyczajami, popełnianie przestępstw itp. Przestępstwo pomówienia dotyczyć będzie posądzenia osoby o zachowania nie tylko sprzeczne z prawem, lecz również legalne, ale w danej sytuacji przedstawiające ją w negatywnym świetle.

Co mogę zrobić gdy ktoś mnie pomawia ?

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność karną sprawcy przestępstwa pomówienia, to ściganie tego czynu odbywa się z oskarżenia prywatnego, zależne jest zatem jedynie od woli osoby poszkodowanej. Warto tutaj skontaktować się ze specjalistą w tym zakresie bowiem wskaże nam on jakie dowody mogą potwierdzić nasze twierdzenia w zakresie zniesławienia, a także może pomóc w sporządzeniu prywatnego aktu oskarżenia.

Innym środkiem dochodzenia roszczeń jest droga cywilnoprawna, tutaj osobie pokrzywdzonej przysługują również odpowiednie świadczenia, które omówione zostaną w dalszej części.

Odpowiedzialność karna

Zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w  za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W razie skazania za przestępstwo zniesławienia sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

Odpowiedzialność cywilna

Warto wskazać, że dobra osobiste chronione są również przez prawo cywilne, zgodnie z którym w razie zagrożenia cudzym działaniem naruszenia dóbr osobistych  można żądać zaniechania określonego działania. Natomiast, w razie dokonanego naruszenia może także żądać ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie cywilnym można również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

Powództwo cywilne w zakresie ochrony dóbr osobistych wymaga analizy zaistniałego stanu faktycznego, istotny jest bowiem cel jaki chcemy w danej sprawie osiągnąć. Inne podjęte zostaną działania procesowe jeżeli zależy nam na szybki załatwieniu sprawy, a jeszcze inne jeżeli zależy nam na aprobacie publicznej. Dlatego aby skuteczne wnieść powództwo cywilne w zakresie ochrony dóbr osobistych, treść kierowanego żądania musi być odpowiedni sformułowana, posiadać elementy, które mogą okazać się znaczące dla naszego interesu, dlatego w tym celu warto zasięgnąć porady specjalisty w tej dziedzinie. 

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.