Elektroniczne zwolnienie lekarskie
publikacja: 2016-01-29, sekcja: prawo medyczne
Z początkiem 2016 roku możliwe jest wystawienie elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Oznacza to, że lekarze będą mogli wstawić zwolnienie w formie pisemnej na formularzy – ZUS ZLA albo w formie elektronicznej – tzw. e-ZLA.
Nowa procedura
Wystawienie zwolnienia w elektronicznej wersji będzie możliwe jeżeli lekarz wystawi je:
- w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu
- lub korzystając z profilu zaufanego ePUAP.
Takie zwolnienie lekarz będzie musiał przekazać elektronicznie do ZUS. W ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, określone zostały dokładnie elementy jakie powinny być zawarte w takim zwolnieniu lekarskim, są to m. in. identyfikator i data wystawienia zaświadczenia lekarskiego, dane ubezpieczonego, dane płatnika składek, okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy itp. Następnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępni bezpłatnie zaświadczenie lekarskie pracodawcy na profilu informacyjnym płatnika składek, nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia lekarskiego. Warto zaznaczyć, że taki profil informacyjny płatnika składek jest tworzony przez płatnika składek za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Kiedy mogę otrzymać wydruk elektronicznego zwolnienia?
Wystawiający zaświadczenie lekarskie przekazuje ubezpieczonemu wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego z systemu teleinformatycznego:
- na żądanie ubezpieczonego,
- gdy z informacji udostępnionych na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie wynika, że płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek
Pracodawca nie ma profilu na PUE co wtedy ?
W sytuacji gdy płatnik składek nie będzie posiadł profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) przekazanie elektroniczne e-ZLA okaże się niemożliwe. W takim przypadku konieczne będzie wręczenie pacjentowi wydruku zwolnienia. Pacjent musi dostarczyć zwolnienie lekarskie samodzielnie pracodawcy.
Do kiedy tylko wersja elektroniczna ?
Lekarze będą mogli do końca 2017 r. wystawiać papierowe zwolnienia, zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami. Jeżeli lekarz wystawi papierowe zwolnienie, musi poinformować pacjenta o obowiązku doręczenia zwolnienia pracodawcy w termie 7 dni od jego otrzymania. Od 1 stycznia 2018 r. będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.
-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo medyczne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.