Jak napisać skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ?

publikacja: 2015-09-11, sekcja: prawo administracyjne

Każdy, kto ma w tym interes prawny uprawniony jest do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skargę do sądu  można wnieść dopiero po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka. Pod pojęciem wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie. Wniesienie skargi do WSA w przypadku posiadania środka zaskarżenia będzie przedwczesne i skarga w takim przypadku jest niedopuszczalna.

Jaki jest termin na wniesienie skargi?

Skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Do jakiego sądu należy wnieść skargę?

Do rozpoznania sprawy właściwy jest wojewódzki sąd administracyjny, na którego obszarze właściwości ma siedzibę organ administracji publicznej, którego działalność została zaskarżona. Skargę wnosi się jednak za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. Organ ten przekazuje skargę sądowi wraz z kompletnymi i uporządkowanymi aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie trzydziestu dni od dnia jej otrzymania.

Jak oznaczyć skargę ?

Skarga wnoszona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego powinna zawierać:

  1. oznaczenie sądu do którego kierujemy pismo : np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi,
  2. imię, nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników (stronami postępowania są skarżący i organ, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi),
  3. oznaczenie miejsca zamieszkania ( w przypadku braku należy wskazać adres do doręczeń),
  4. oznaczenie rodzaju pisma np. Skarga na decyzję prezesa NFZ,
  5. osnowę wniosku – czyli treść skargi, to czego żądanym, oczekujemy, z czym się nie zgadamy.
  6. podpis strony lub jej pełnomocnika,
  7. wymienienie załączników złożonych do skargi.

Warto również wspomnieć że organ, którego działanie jest przedmiotem skargi, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości w terminie trzydziestu dni od dnia jej otrzymania. Uwzględniając skargę, organ stwierdza jednocześnie, czy działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania miały miejsce bez podstawy prawnej albo z rażącym naruszeniem prawa.

Kiedy sąd odrzuci skargę ?

Sąd odrzuca skargę, jeżeli: sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego, wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi, jeżeli sprawa objęta skargą pomiędzy tymi samymi stronami jest w toku lub została już prawomocnie osądzona, jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli skarżący nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną skarżącą zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie, a ponadto jeżeli interes prawny lub uprawnienie wnoszącego skargę na uchwałę lub akt nie zostały naruszone stosownie do wymagań przepisu szczególnego albo jeżeli z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne.

Sporządzenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, może okazać się bardzo skomplikowane i wymagać dogłębnej analizy dokumentów i stanu faktycznego, dlatego warto w takiej sprawie poradzić się  profesjonalnego pełnomocnika np. adwokata. 

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo administracyjne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.