Kara ograniczenia wolności - nowe przepisy Kodeksu Karnego 2015 r.

publikacja: 2015-07-16, sekcja: prawo karne

Jedną z rodzaju kar jaka może zostać orzeczona przez sąd za popełnienie przestępstwa zgodnie z kodeksem karnym jest kara ograniczenia wolności. Nowelizacja Kodeksu Karnego, która weszła w życie 1 lipca 2015 r. zmienia zasady a także maksymalny termin na jaki może zostać orzeczona kara ograniczenia wolności.

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata, wymierza się ją w miesiącach i latach. Dotychczas obowiązujące przepisy umożliwiały wymierzenie kary ograniczenia wolności do 12 miesięcy.

Zgodnie z omawianą nowelizacją kara ograniczenia wolności polega na:

  • obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne;
  • obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego;
  • obowiązku, o którym mowa w art. 72 § 1 pkt 4–7a, tj. zobowiązanie skazanego do: wykonywania pracy zarobkowej, do nauki lub przygotowania się do zawodu, powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających, poddania się terapii uzależnień, poddania się terapii, w szczególności psychoterapii lub psychoedukacji, uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych, powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, powstrzymania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób lub zbliżania się do pokrzywdzonego lub innych osób;
  • potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.

Obowiązki i potrącenie sąd może orzeka się łącznie lub osobno.

W czasie odbywania kary ograniczenia wolności skazany: nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu a także ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary. Nowelizacja usunęła treść przepisu, zgodnie z którym , skazany był  obowiązany do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne. W obecnie obowiązującym porządku prawnym obowiązek wykonywania nieodpłatnej pracy będzie jedną z form kary ograniczenia wolności.

Sąd wymierzając karę ograniczenia wolności, może orzec:

  • świadczenie pieniężne ( na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a wysokość tego świadczenia nie może przekroczyć 60 000 złotych)  lub
  • obowiązki, o których mowa w art. 72 § 1 pkt 2 i 3, tj. przeproszenia pokrzywdzonego, lub wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby.

Warunki nieodpłatnej pracy oraz potrąceń wynagrodzenia za pracę

Nieodpłatna, kontrolowana praca na cele społeczne jest wykonywana w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym, natomiast  potrącenie wynagrodzenia za pracę może być orzeczone wobec osoby zatrudnionej. W okresie, na jaki zostało orzeczone potrącenie, skazany nie może rozwiązać bez zgody sądu stosunku pracy.

Dozór elektroniczny jako kara ograniczenia wolności.

Sąd określa czas wykonywania obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego, uwzględniając warunki pracy skazanego oraz wymiar innych nałożonych obowiązków, przy czym nie może być on dłuższy niż 12 miesięcy oraz dłuższy niż 70 godzin w stosunku tygodniowym i 12 godzin w stosunku dziennym.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.