Dziedziczenie i zmiany w prawie spadkowym w 2015 r.

publikacja: 2015-05-26, sekcja: spadki i dziedziczenie

W dniu 17 kwietnia 2015 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszone zostały przepisy dzięki którym w prawie spadkowym następują rewolucyjne zmiany.

Na czym polega rewolucja? Jak było i jak będzie?

Zmiany w prawie spadkowym dotyczą odpowiedzialności za długi spadkowe. Dotychczas spadkobierca miał 6 miesięcy od dnia w którym dowiedział się on o tytule swego powołania do spadku (najczęściej będzie to dzień śmierci spadkodawcy) na podjęcie decyzji czy przyjmuje spadek – jeżeli tak to czy w całości czy do wysokości długów albo do oświadczenia, iż odrzuca spadek. Jeżeli spadkobierca nie dokonał tej czynności, czyli nie odrzucił albo nie przyjął spadku, zgodnie z prawem przyjmował on spadek wprost – a więc jego odpowiedzialność za długi spadkodawcy była niczym nieograniczona. Oznacza to, że jeżeli długi były wyższe od wartości spadku, to nawet wtedy był on odpowiedzialny za te długi spadkowe, które nie zostały pokryte z wartości spadku.

Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów następuje w tym zakresie zmiana – jeżeli w ciągu 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku, spadkodawca nie złoży żadnego oświadczenia co do treści spadku czy np. nie odrzuci go, zgodnie z prawem przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.

Na prostym przykładzie można wskazać, że jeżeli wartość spadku czynnego ( aktywa spadku) będzie wynosić 60 tys. złotych, a długi spadkodawcy wynoszą 100 tys. złotych, wierzyciel będzie mógł domagać się zapłaty jedynie tych 60 tys. złotych.

Wykaz inwentarza

Spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, może złożyć w sądzie albo przed notariuszem prywatny wykaz inwentarza. W wykazie inwentarza z należytą starannością ujawnia się przedmioty należące do spadku oraz przedmioty zapisów windykacyjnych, z podaniem ich wartości według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a także długi spadkowe ich wysokość według stanu z chwili otwarcia spadku.

Wykaz inwentarza ma być sporządzany według przygotowanego przez Ministra Sprawiedliwości wzoru.

Powyższe przepisy zaczną obowiązywać po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia niniejszej ustawy.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji spadki i dziedziczenie oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.