Zrzeczenie się dziedziczenia

publikacja: 2015-05-03, sekcja: spadki i dziedziczenie

Umowa zrzeczenia się dziedziczenia uregulowana została w Kodeksie Cywilnym. Zgodnie z jego regulacją spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Stronami umowy mogą być tylko i wyłącznie przyszły spadkodawca ( np. ojciec) oraz jego ustawowi spadkobiercy ( np. żona, dzieci).

Pojęcie spadkobiercy ustawowego

Pod pojęciem spadkobiercy ustawowego, należy rozumieć każdą osobę, która może zostać zaliczona do kręgu potencjalnych spadkobierców ustawowych po danym spadkodawcy, w związku z czym nie chodzi tutaj tylko o osoby, które w konkretnych okolicznościach mają na największe szanse na dziedziczenie po spadkodawcy.  Umowę ze spadkodawca mogą więc zawrzeć nawet dalsi krewni. Należy pamiętać, że zrzec się dziedziczenia nie może gmina oraz Skarb Państwa.

Skutki prawne zrzeczenia się dziedziczenia

Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. Oznacza to, że nie odziedziczą spadku po zmarłym i utracą wszelkie uprawnienia wynikające z bycia spadkobiercą – nie będą mogli domagać się prawa do zachowku .

Forma zawarcia umowy

Umowa taka musi zostać zawarta ze spadkodawcą, a więc jeszcze za jego życia i powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Kiedy zastosować umowę zrzeczenia się dziedziczenia?

Po pierwsze można ją zastosować wtedy kiedy nie chcemy aby dana osoba mogła żądać zachowku w przypadku gdy zostanie sporządzony testament. Pozwala to na to aby w testamencie nie umieszczać  kwestii  często przykrych i kompromitujących (związanych z życiem rodzinnym) będących podstawą do wydziedziczenia tej osoby. Po drugie, umowę taką można zawrzeć, aby dana osoba nie domagała się zachowku, ale nie dlatego, iż nie chcemy umieszczać w testamencie jakiś kwestii nieprzyjemnych związanych z tą osobą, a tylko dlatego że dana osoba otrzymała już jakoś korzyść np. rodzice uposażają jedno dziecko i nie chcą aby po ich śmierci żądało jeszcze jakiejś części spadku. Zawarcie takiej umowy jest więc gwarancją dla spadkodawcy, że spadkobierca po jego śmierci nie będzie mógł dochodzić już zachowku.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji spadki i dziedziczenie oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.