Zatarcie skazania - nowe regulacje.

publikacja: 2015-04-08, sekcja: prawo karne

W dniu 20 marca 2015 r. ogłoszona została nowelizacja dotycząca Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Wiele zawartych w niej przepisów wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r., jednak część z nich zaczyna obowiązywać dzień po ogłoszeniu ustawy, a więc od 21 marca 2015 r.

Ustawa wprowadziła, istotne z punktu widzenia skazanego, zmiany w zakresie zatarcia skazania, które już obowiązują. W akcie tym zmieniono okresy zatarcia skazania. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego, w razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Do 20 marca 2015 r. termin zatarcia skazania w przypadku orzeczenia kary ograniczenia wolności wynosił 5 lat.

Dalej wprowadzono również zmianę w zakresie zatarcia skazania, jeżeli orzeczono grzywnę.  W razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania – przed wprowadzeniem zmian termin wynosił 5 lat.

Warto również na marginesie wspomnieć, że zatarcie skazania z mocy prawa w przypadku orzeczenia kary pozbawienia wolności, kary 25 lat pozbawienia wolności albo kary dożywotniego pozbawienia wolności -  następuje z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jeżeli skazany złoży wniosek o szybsze zatracie skazania, sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli orzeczona kara pozbawienia wolności nie przekroczyła 3 lat, a skazany w tym czasie przestrzegał porządku prawnego. Nadto, razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia. Należy pamiętać, że zatarciu nie ulega skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeżeli pokrzywdzony był małoletnim poniżej lat 15.

Ponadto, weszła w życie zmieniona regulacja ujęta w Kodeksie wykroczeń, która wskazuje, że jeżeli według nowej ustawy czyn objęty prawomocnym wyrokiem skazującym za przestępstwo na karę pozbawienia wolności stanowi wykroczenie, orzeczona kara podlegająca wykonaniu ulega zamianie na karę aresztu w wysokości równej górnej granicy ustawowego zagrożenia za taki czyn. Natomiast, gdy ustawa nie przewiduje za ten czyn kary aresztu, na karę ograniczenia wolności, a jeżeli ustawa nie przewiduje za ten czyn kary ograniczenia wolności – na karę grzywny.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.