Kara w zawiasach czyli zawieszenie wykonania kary

publikacja: 2015-01-30, sekcja: prawo karne

 

Regulacja dotycząca zawieszenia wykonania kary ujęta została w art. 69 Kodeksu Karnego. Zgodnie z tym przepisem Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary:

  • pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat,
  • kary ograniczenia wolności,
  • lub grzywny orzeczonej jako kara samoistna,

jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.

Przyjęta w ten sposób konstrukcja przepisu pozwala stwierdzić, iż zawieszenie wykonania kary jest niezależnie od tego czy sprawca popełnił czyn umyślnie czy nieumyślnie. Granica 2 lat pozbawienia wolności odnosi się również do orzeczonej kary łącznej.

Wyjątek od tej zasady stanowi konstrukcja art. 60 § 5 kk. Ujęto w niej sytuację, w której wobec sprawy przestępstwa orzeczono karę pozbawienia wolności do lat 5, ale mimo to można zastosować wobec niego zawieszenie wykonania tej kary. Wyjątek ten można stosować do osób, które nie korzystają ze statusu świadka koronnego, jednak współpracują z organami ścigania i ujawniają informacje dotyczące popełnionych przestępstw i ich okoliczności – a są to przestępstwa zagrożone karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo zaznaczyć trzeba, iż sąd zawieszając wykonanie kary, bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.

 

Warto zauważyć, iż przesłanką która decyduje o tym, czy sąd zastosuje bezwzględne pozbawienie wolności, czy jednak zawiesi wykonanie orzeczonej kary, jest ocena w jakiej postaci kara osiągnie zamierzony cel wobec sprawy przestępstwa, w związku z czym istotne jest ustalenie jak oskarżony będzie zachowywał się po orzeczeniu kary, tzn. czy jego prognoza kryminologiczna jest pozytywna czy też negatywna.

 

Należy jednak pamiętać, o pewnych istotnych wyjątkach, kiedy nie stosuje się wobec sprawcy zawieszenia wykonania kary.

  1. Zawieszenia wykonania kary nie stosuje się do sprawcy określonego w art. 64 §4  KK ( jest to tzn. mulitirecydywa) , chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami; zawieszenia wykonania kary, o którym mowa w art. 60 § 3-5  KK, nie stosuje się do sprawcy określonego w art. 64 § 2 KK .
  2. Zawieszenia wykonania kary ograniczenia wolności lub grzywny nie stosuje się wobec sprawcy występku o charakterze chuligańskim. Wobec sprawcy występku o charakterze chuligańskim oraz sprawcy przestępstwa określonego w art. 178a § 4 KK sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

Karę ograniczenia wolności można zawiesić nie zależnie od tego w jakiej wysokości została orzeczona. Również dla zawieszenia wykonania kary grzywny nie ma znaczenia rozmiar orzeczonej kary.

 

Okresy próby

Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia i wynosi:

1) od 2 do 5 lat - w wypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności,

2) od roku do 3 lat - w wypadku warunkowego zawieszenia wykonania grzywny lub kary ograniczenia wolności.

W wypadku zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności wobec sprawcy młodocianego lub określonego w art. 64 § 2 ( multirecydywisty), okres próby wynosi od 3 do 5 lat.

 

Dodatkowo, należy wskazać , ze sąd zawieszając wykonanie kary pozbawienia wolności, może orzec grzywnę w wysokości do 270 stawek dziennych, jeżeli jej wymierzenie na innej podstawie nie jest możliwe. Zawieszając wykonanie kary ograniczenia wolności, sąd może orzec grzywnę w wysokości do 135 stawek dziennych.

Ponadto, w przypadku orzeczenie zawieszenia wykonania kary zatarcie skazania, z mocy prawa następuje już po 6 miesiącach zakończenia okresu próbny

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.