Darowizna i dożywocie

publikacja: 2013-06-09, sekcja: spadki i dziedziczenie

Uciążliwość i długotrwałość spraw spadkowych coraz częściej powoduje, że chcemy przekazać swój majątek określonym osobom jeszcze za życia. Oczywiście można spisać testament, dzięki któremu majątek trafi do rąk spadkobierców po śmierci spadkodawcy.

Czy istnieje jednak inna możliwość?

Jeśli chcemy uregulować kwestie majątkowe jeszcze za życia, najlepszym rozwiązaniem będzie sporządzenie umowy darowizny, dożywocia albo pożyczki.

Na czym to polega?

Umowa darowizny wymaga zachowania odpowiedniej formy. Gdy darujemy nieruchomość, prawo użytkowania wieczystego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, obowiązkową formą jest akt notarialny. Co jest w tym najistotniejsze? Najbliższa rodzina, która otrzyma majątek w spadku lub na podstawie umowy darowizny, nie płaci podatku. Zwolnieni są z niego: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha spadkodawcy lub darczyńcy.

W jakich wypadkach konieczne jest zgłaszanie darowizny do urzędu skarbowego?

Zgłoszenie darowizny jest konieczne jeśli, wysokość darowizny od danej osoby z ww. grupy przekroczyła kwotę wolną od podatku - zarówno limit ogólny, jak i związany z ulgą mieszkaniową. Jeśli wartość nie przekroczy ww. kwot - zawiadamianie urzędu nie jest konieczne.

Jak przekazać majątek bez ryzyka roszczeń spadkobierców o zachowek?

W tej sytuacji możliwe jest sporządzenie umowy dożywocia. Za przeniesienie własności nieruchomości obdarowany zobowiązuje się w niej zapewnić temu, kto nieruchomość przekazał, dożywotnie utrzymanie. Ponieważ umowa ta dotyczy nieruchomości, musi być sporządzona w formie aktu notarialnego.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji spadki i dziedziczenie oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.