List gończy - najczęstsze pytania

publikacja: 2012-11-19, sekcja: prawo karne

Co to jest list gończy?
List gończy jest środkiem przymusu, który ma na celu ujęcie osoby oskarżonej lub skazanej, ukrywającej się przed organami wymiaru sprawiedliwości, wobec której zostało uprzednio wydane postanowienie o tymczasowym aresztowaniu lub zapadł prawomocny wyrok skazujący. Powyższe postanowienie może zostać wydane przez sąd lub prokuratora. Kodeks postępowania karnego stanowi, iż w sytuacji, gdy postanowienie o tymczasowym aresztowaniu nie było wydane, można postanowienie takie wydać bez względu na to, czy nastąpiło przesłuchanie podejrzanego.

Kto może być ścigany listem gończym?
Listem gończym może być ścigany oskarżony (podejrzany) oraz osoba skazana prawomocnym wyrokiem, który ukrywa się przed organami ścigania.

Czy postanowienie o poszukiwaniu listem gończym podlega zaskarżeniu?
Na postanowienie o poszukiwaniu listem gończym zażalenie nie przysługuje (Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 17 października 2001 r. II AKz 414/01).
Jednakże w literaturze przedmiotu wskazuje się, iż w sytuacji zaskarżenia postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, podważa się jednocześnie postanowienie o poszukiwaniu listem gończym, które ma w stosunku do postanowienia o tymczasowym aresztowaniu charakter akcesoryjny ( stanowisko Hofmański, KPK. Komentarz, t. I, 2007, s. 1252).
Warto pamiętać, iż okres tymczasowego aresztowania zastosowanego dla poszukiwań listem gończym liczy się od dnia faktycznego pozbawienia wolności osoby objętej tymi postanowieniami (orzeczenie SN I KZP 17/97, OSNKW 1997, nr 11-12, poz. 88).

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo karne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.