Intercyza czyli przedmałżeńska umowa majątkowa

publikacja: 2012-09-15, sekcja: prawo rodzinne

Wraz z ślubem między małżonkami z mocy prawa powstaje ustrój wspólności majątkowej, zgodnie z którym - zasadniczo - przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich należą do ich wspólnego majątku, chyba że dany przedmiot majątkowy należy do tzw. majątku osobistego jednego z małżonków. Narzeczeni mogą zawrzeć przed ślubem intercyzę czyli przedmałżeńską umowę majątkową, która zaczynie obowiązywać w chwili zawarcia małżeństwa. Intercyza może zostać zawarta wyłącznie przed notariuszem. W umowie tej strony mogą wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, przyszli małżonkowie mają pełną swobodę w zarządzaniu swoim majątkiem.

W trakcie trwania związku małżeńskiego strony mogą modyfikować treść intercyzy, a także ją rozwiązać.

Bez wątpienia intercyza jest dobrym rozwiązaniem dla par, w których jedna ze stron jest przedsiębiorcą, albowiem może ona skutecznie chronić przed odpowiedzialnością za długi zaciągnięte przez jednego z małżonków w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

-----
NOWOŚĆ! Poradnik "Rozwód i separacja, kompendium wiedzy", zawierający odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w trakcie spraw rozwodowych, dotyczących separacji oraz unieważnienia małżeństwa.
Publikacja dostępna online w formie elektronicznej, po zakupieniu przesyłana na skrzynkę pocztową w ciągu kilku minut.
 
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo rodzinne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.