Dochodzenie roszczeń przez pokrzywdzonych pacjentów

publikacja: 2012-06-11, sekcja: prawo medyczne

Od dnia 1 stycznia 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Prawach Pacjenta oraz Rzeczniku Praw Pacjenta, na mocy której został dodany rozdział 13a regulujący zasady dochodzenia roszczeń przez pokrzywdzonych pacjentów oraz ich spadkobierców od szpitali w przypadku zajścia zdarzenia medycznego. Ustawa określa szczegółowe zasady oraz sposób ustalania odszkodowania i zadośćuczynienia w przypadku zdarzeń medycznych, które powstały w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalu.

W ustawie zostało zdefiniowane pojęcie zdarzenia medycznego, przez które należy rozumieć : zakażanie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta albo śmierci pacjenta będącego następstwem niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną:
1) diagnozy, jeżeli spowodowała ona niewłaściwe leczenie albo opóźniła właściwe leczenie, przyczyniając się do rozwoju choroby;
2) leczenia, w tym wykonania zabiegu operacyjnego;
3) zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

Z wnioskiem o ustalenie zdarzenia medycznego może wystąpić sam pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy, a w razie jego śmierci spadkobiercy pacjenta.

Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego należy wnieść do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych właściwej ze względu na siedzibę szpitala. Ustawa wskazuje, iż przedmiotowy wniosek musi zostać złożony w terminie w terminie 1 roku od dnia, w którym podmiot składający wniosek dowiedział się o zakażeniu, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia albo nastąpiła śmierć pacjenta, jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie skutkujące zakażeniem, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia albo śmiercią pacjenta.

Wniosek podlega opłacie w wysokości 200 zł, którą należy uiścić na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego.

Podmiot składający wniosek może domagać się zarówno naprawienia szkody majątkowej ( odszkodowania ) , która powstała w wyniku zdarzenia medycznego, jak i zadośćuczynienia za poniesione krzywdy. Maksymalna wysokość dochodzonego roszczenia została określona w ustawie i wynosi w przypadku:
1) zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta - 100.000 zł,
2) śmierci pacjenta - 300.000 zł

Powyższe kwoty zostają wypłacone przez ubezpieczyciela szpitala, a jeśli szpital nie zawarł ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych lub wyczerpała się kwota, na którą podmiot leczniczy był ubezpieczony, obowiązek wypłaty zasądzonego świadczenia obciąża szpital.

Właściwym organem decydującym o wystąpieniu zdarzenia medycznego jest komisja wojewódzka, właściwy ze względu na siedzibę szpitala.

Postępowanie przed wojewódzką komisją nie wszczyna się, a wszczęte umarza w przypadku, gdy w związku z tym samym zdarzeniem prawomocnie osądzono sprawę o odszkodowanie lub zadośćuczynienie pieniężne albo toczy się postępowanie cywilne w tej sprawie . Postępowanie ulega także zawieszeniu w przypadku toczącego się w związku z tym samym zdarzeniem postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej osoby wykonującej zawód medyczny lub postępowania karnego w sprawie o przestępstwo.

-----
Zapraszamy do przeczytania innych artykułów z sekcji prawo medyczne oraz kontaktu z naszymi prawnikami.
Kancelaria świadczy także porady prawne przez Internet, zapraszamy do wypełnienia bezpłatnego formularza wyceny usługi.